Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trafik Tanzim İşaretleri


KULLANIM AMACI:
Trafik Tanzim İşaretleri, yol kullanıcılarını uymaları gereken özel yükümlülükler, çeşitli yasaklama ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirmek için kullanılır. Trafik Tanzim İşaretleri, öncelik , yasaklama - kısıtlama ve Mecburiyet bildiren işaretler olmak üzere üç gurupta toplanır.

ÜRETİM ÖLÇÜLERİ: Bu gruptaki işaretler genel olarak yuvarlak içerisindeki sembollerle ifade edilir. Kullanıldığı yolun statüsüne ölçülendirilir.

KULLANIM YERLERİ: İlave bir panel üzerinde aksi belirtilmedikçe, işaret levhası ile belirtilen yasaklama ve kısıtlama, levhanın dikili olduğu noktadan itibaren başlar ve aksini belirten bir işaret levhasına kadar ya da bir sonraki kavşağa kadar sürer. Belirtilen yasaklama veya kısıtlamanın kavşaktan sonra da geçerli olmaya devam etmesi gerekiyorsa işaret tekrarlanmalıdır. Bir meskun mahal işaret levhası ile birlikte kullanılan Trafik Tanzim İşaretleri, meskun mahaldeki yolun belirli kesimlerinde öteki işaretlerle farklı bir kuralın bildirilmesi dışında bu kuralın, bütün meskun mahal boyunca geçerli olduğu anlamını taşır.

STANDARDI: Karayolları Genel Müdürlüğü ve uluslar arası yol standartlarına uygun üretilmektedir.
trafik-isaretleme-trafik-isaretleme-trafik-isaretleme
trafik-isaretleme-trafik-isaretleme-trafik-isaretleme